Váš profesní záběr v oblasti gynekologie a porodnictví je opravdu rozsáhlý. Čím si Vás přitáhla asistovaná reprodukce, které se nyní věnujete nejvíce?
Od začiatku mojej lekárskej praxe ma fascinovala túžba párov po dieťatku. Ako mladý lekár som deväť rokov pracoval vo Fakultnej nemocnici na východe Slovenska, kde dovtedy nebola žiadna klinika pre liečbu neplodnosti. Mal som to šťastie, že práve na našom oddelení gynekológie pracoval doktor, ktorý sa v tom čase ako jediný v regióne venoval neplodným párom. Uvedomil som si, akú dôležitú úlohu môže lekár v tomto procese zohrať. Už od začiatku ma to zaujalo a každú voľnú chvíľu som bol s ním.
Definitívne rozhodnutie špecializovať sa na reprodukčnú medicínu a odísť pracovať na kliniku pre liečbu neplodnosti, prišlo po úspešnom absolvovaní špecializácie z Gynekológie a pôrodníctva v Bratislave. Takmer hneď po skúške som sa zaradil do odboru a všetok čas venoval príprave na špecializačnú atestáciu z odboru Reprodukčná medicína, ktorú som — tiež úspešne, vykonal v Bratislave.
Počas mojich štúdií som čoraz viac chápal, že neplodnosť je naozaj veľkým problémom, párov s poruchami plodnosti rapídne pribúda a kliník, ktoré tento problém riešia, bolo v tom čase na Slovensku málo. Preto som sa s jedným veľmi skúseným primárom z Českej republiky rozhodol spoluzaložiť centrum asistovanej reprodukcie v Košiciach, kde sme za 8 rokov vybudovali úspešnú kliniku, ktorá pomohla mnohým párom na Slovensku aj vo svete, dočkať sa vytúženého dieťatka.
Jste specialistou na umělé oplodnění. Obrací se na Vás spíše starší páry, nebo roste i počet párů, které by s početím či přirozeným otěhotněním zdánlivě neměly mít problém?
Je pravda, že v minulosti išlo skôr o staršie páry vo veku okolo štyridsať rokov, pretože v spoločnosti bolo nízke povedomie o možnostiach liečby neplodnosti. Väčšinou k nám prichádzali len ženy, a dá sa povedať, že neskoro. S tým, ako sa čoraz viac hovorí o veku ako o najväčšom nepriateľovi plodnosti, sa priemerný vek párov, ktoré k nám prichádzajú znižuje a momentálne je to priemerne na úrovni 37 – 38 rokov. Aj keď je to pozitívny trend, treba si uvedomiť, že aj tento vek je na hranici optimálneho obdobia pre počatie. Kvalita vajíčok žien po 37. roku života totiž výrazne klesá, čo ovplyvňuje úspešnosť liečby.
Pomocí médií šíříte rovněž osvětu v oblasti poruch plodnosti a asistované reprodukce. Jaké mýty se v této oblasti setkáváte nejvíce?
Najčastejším mýtom je, že vek neovplyvňuje úspešnosť umelého oplodnenia v zmysle „nemusím sa ponáhľať, mám čas, treba dať šancu prírode, chceme dieťa prirodzenou cestou“. Negatívnym spôsobom udržujú tento mýtus pri živote aj bulvárne články a fotky známych celebrít, ktorým sa pošťastilo mať dieťa po 40-tke a neskôr. Samozrejme, že v článku chýba tá veľmi podstatná informácia, že dieťa je vo väčšine prípadov počaté pomocou IVF a ešte častejšie použitím darovaných vajíčok inej ženy. Z môjho pohľadu je ideálne začať riešiť neplodnosť pred 35. rokom života ženy a ak žena pociťuje akékoľvek gynekologické ťažkosti ako bolestivá, nepravidelná alebo silná menštruácia, časté zápaly či bolestivý pohlavný styk, tak aj skôr. Tieto príznaky môžu byť totiž spojené s poruchami ovulácie a zníženou plodnosťou. Ak žena vie, že v blízkej budúcnosti nechce otehotnieť, odporúča sa zvážiť social freezing – teda zamrazenie mladých, zdravých vajíčok. Tým si zabezpečí možnosť využiť ich v budúcnosti, ak by prirodzené počatie nebolo možné.
Ďalším veľmi častým mýtom je, že pomocou umelého oplodnenia vznikajú „postihnuté deti“. Mnohé odborné vedecké štúdie opakovane dokázali, že u detí počatých metódou IVF sa nepotvrdilo zvýšené riziko vývojových vád, ani žiadnych iných závažných ochorení.
Mýtom je aj riziko viacpočetného tehotenstva. Práve pomocou IVF a transferom len jedného embrya do maternice ženy vieme znížiť riziko dvojčiat a trojčiat aj u párov, ktoré majú v rodine príbuzných s viacpočetným tehotenstvom. Týmto krokom chránime zdravie matky aj detí, pretože viacpočetné tehotenstvo je spojené s vyšším rizikom komplikácií, ako je vysoký krvný tlak, gestačný diabetes a predčasný pôrod.
Metoda IVF pomáhá k vytouženému miminku jak v případě komplikací na straně ženy, tak i v případě komplikací na straně muže. S jakým problémem za Vámi přichází páry nejčastěji?
Vo väčšine prípadov k nám prichádzajú „zdravé“ páry, ktoré nemajú žiadne ťažkosti, len sa im nedarí počať dieťa. Až my im obvykle oznámime, kde je problém a ako ho odporúčame riešiť. U žien sú to najčastejšie nepravidelné cykly s hormonálnou nerovnováhou spôsobené syndrómom polycystických vaječníkov, endometriózou, alebo predčasne „starnúce“ vaječníky. U mužov ide najčastejšie urologické ťažkosti, operácie, zápaly, alebo úrazy semenníkov, ktoré sa mohli stať dokonca ešte v detstve, a ktoré spôsobujú slabú produkciu spermií v dospelosti, dokonca často až neprítomnosť spermií v ejakuláte. Za posledných 10 rokov, odkedy sa na svete významne rozmohli bezdrôtové technológie na princípe elektromagnetického vlnenia, sa výrazne zhoršila morfológia spermií, čiže tvarová správnosť hlavne hlavičiek spermií. Tie potom nie sú schopné prirodzene oplodniť vajíčko ženy vo vajíčkovode. Pre tieto páry je často jedinou možnosťou práve IVF.
Tvrdí se, že díky umělému oplodnění lze pomoct až 90 % párů, jež mají těžkosti s plodností. Kterou metodu jste ve své praxi zatím využil nejčastěji?
Toto tvrdenie je pravdivé, ale dá sa pochopiť rôznym spôsobom a to býva problém. Často k nám príde pár po 40-tke a po potrebných vyšetreniach si zhrozene vypočujú, že šanca mať dieťa po IVF z vlastných vajíčok a spermií je asi 10 – 15 %. Ide však o percentuálne vyjadrenie úspešnosti jedného IVF cyklu — čiže šancu na otehotnenie po odbere vajíčok v jednom menštruačnom cykle a po ich následnom oplodnení vlastnými spermiami. Úspešnosť takéhoto IVF cyklu u mladého páru do 35 rokov sa zvyšuje na 80 – 85 % podľa stavu vaječníkov a spermií. Samozrejme aj staršie páry môžu zvýšiť svoje šance k 90 %, ak cykly zopakujú viackrát, prípadne požiadajú o oplodnenie darovaných vajíčok svojimi spermiami. Úspešnosť otehotnenia je potom približne taká vysoká, aká je vo veku mladej darkyne. Čiže áno, je pravda, že pomôžeme 90 % párom, ktoré sa nevzdajú a s rastúcim vekom podstúpia viac cyklov alebo sa zmieria s použitím darovaných vajíčok. Žiaľ, približne 1 z 10 párov má závažné diagnózy, alebo neobjasnené príčiny neplodnosti, kde je aj reprodukčná medicína zatiaľ bezradná.
Co přesně čeká pár, který přijde za Vámi?
Ideálna prvá návšteva je, keď sú obaja partneri pripravení. Znamená to, že si so sebou prinesú všetky dostupné lekárske správy, výsledky vyšetrení a informácie o predchádzajúcich ochoreniach a operáciách. Zbytok informácií zistíme pri spoločnej konzultácii, ktorá trvá 40 až 50 minút. Pacientka absolvuje vaginálny ultrazvuk a jej partner, ak je po 2. – 5.dňovej pohlavnej abstinencii, odovzdá vzorku ejakulátu, kde zhodnotíme počet, pohyblivosť a tvar spermií. Odber vykoná partner sám, alebo s partnerkou, v intímnej odberovej miestnosti masturbáciou. Súčasťou úvodných vyšetrení je odber krvi u oboch partnerov na vyšetrenie infekčných ochorení a u ženy aj na vylúčenie hormonálnych a imunologických príčin neplodnosti. Na základe týchto výsledkov a anamnézy vieme už pri prvej návšteve navrhnúť ďalšie kroky k dosiahnutiu tehotenstva.
Lze nějakým způsobem podpořit léčbu? Může i pár udělat něco pro zvýšení pravděpodobnosti zdravého těhotenství (třeba strava, vitamíny, výživa, či něco dalšího)?
Každému páru, bez ohľadu na diagnózu a vek, odporúčam pracovať na zlepšení životného štýlu – nefajčiť, obmedziť alkohol, viac športovať, zdravo sa stravovať, čiže jesť menej údenín, vyprážaného jedla a viac antioxidantov vo forme listovej zeleniny. Pre ženu existujú voľne dostupné doplnky stravy s obsahom inozitolov, kyseliny listovej a vitamínov potrebných v tehotenstve. Chlapom odporúčam taktiež inozioly, aminokyseliny, stopové prvky Se, Zn, antioxidanty, prípadne ak majú nižší testosterón aj kotvičník zemný – tribulus terestris. Dôležitý je aj dostatočne dlhý a pravidelný spánok a redukcia stresu. Ak sa páru nedarí počať dieťatko naozaj dlhú dobu, prípadne majú za sebou neúspešnú liečbu a vyčerpáva ich to psychicky, odporúčame aj psychologickú poradňu.
Je možné po porodu miminka z umělého oplodnění ještě přirozeně otěhotnět?
Áno, niekedy samotné tehotenstvo, alebo stimulácia vaječníkov pred IVF pôsobí na telo ženy liečebným účinkom. Vaječníky si počas tehotenstva „oddýchnu“, hormonálny systém v tele sa stabilizuje, čo môže viesť k zvýšeniu šance na prirodzené počatie. Nehovoriac aj o pozitívnom účinku úspešného počatia na psychiku páru. Vždy však záleží aj na príčine — prečo pár absolvoval umelé oplodnenie. Sú diagnózy, ktoré sú definitívne a nezvratné, vtedy je šanca na prirodzené počatie minimálna.
Máte nějaký profesní sen, který si toužíte vyplnit?
Mojím najväčším profesijným snom bolo nájsť odbor medicíny, v rámci ktorého by som ľuďom čo najviac pomáhal a stal sa uznávaným odborníkom. V reprodukčnej medicíne som ho našiel. Viesť úspešnú kliniku, ktorá pomohla mnohým párom, bola príjemná čerešnička na torte. Teraz sa snažím byť v dobrej kondícii a zdravý, aby som vydržal vykonávať túto prácu čo najdlhšie, a tým pomohol čo najväčšiemu počtu neplodných párov. Svoje skúsenosti chcem odovzdávať aj mladším kolegom, ktorí sa rovnako ako ja, nadchli pre tento veľmi zaujímavý odbor medicíny. Mojou víziou je svet, kde má šancu stať sa rodičom každý pár, ktorý túži po dieťati.